Wróć do portalu

Blog

Blog / Dla Pacjenta

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem – 4 lutego

4 lutego 2022

Czwarty Lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Walki, którą dziś w Polsce toczy ok. miliona osób żyjąc ze zdiagnozowaną chorobą na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Czwarty Lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Walki, którą dziś w Polsce toczy ok. miliona osób żyjąc ze zdiagnozowaną chorobą na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Rak to druga z najczęstszych przyczyny zgonów na świecie. Niestety statystyki są zatrważające, rocznie szacuję się, że ok 170 tys. osób w Polsce usłyszy diagnozę w kierunku nowotworu.

Czas akcji informacyjnej przypominającej o Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem to chwila na solidarność z osobami zmagającymi się z chorobami nowotworowymi. Czwarty lutego jest również okresem wzmożonej profilaktyki i zwrócenia uwagi na regularne badania okresowe. To także dobry moment, by spojrzeć na onkologię w obecnych czasach i momencie pandemii. 

Zacznijmy zatem od profilaktyki i prowadzonych akcji oraz możliwościach leczenia nowotworów.

Najczęstsze nowotwory kobiece

Jeśli chodzi o nowotwory kobiece to na 1 miejscu utrzymuje się najczęściej diagnozowany rak piersi. Prowadzone darmowe akcje profilaktyczne dla Pań w wieku 50-69 lat i placówek wykonujących mammografię przybywa. Program ten skierowany jest do Pań, które raz na 2 lata mogą wykonać takie badania refundowane przez NFZ. Również wiele ośrodków wykonuje badania w tzw. Mammobusach, mobilnych punktach diagnostycznych. Drugim najczęściej wykrywanym problemem nowotworowym u kobiet jest rak szyjki macicy. Niestety po statystykach widać, że kontrolne badania cytologii w okresie pandemii są udziałem niewielkiego procentu kobiet chcących się badać. Przy wczesnym, przedinwazyjnym wykryciu raka, czyli dotyczącym nabłonka wyściełającego szyjkę macicy aż 99,9 % można wyleczyć ! Dlatego apele lekarzy ginekologów o regularną cytologię raz do roku są uzasadnione.

Prowadzona akcja ogólnopolska Onkoodpowiedzialni, uświadamiająca czym są choroby nowotworowe, skupiając się głównie na nowotworach ginekologicznych, dzięki pozyskanym funduszom europejskim, umożliwi w tym roku ok 100 paniom wykonanie  bezpłatnych zabiegów  raka szyjki macicy i trzonu macicy przy użyciu robota Da Vinci w Krakowskim Szpitalu na Klinach.

Najczęstsze nowotwory męskie

Panowie z kolei najczęściej chorują na raka płuc oraz raka prostaty. Przede wszystkim profilaktyka, która może zapobiegać rozwojowi chorób płuc, krtani czy jamy ustnej. Czynnikami, które są głównymi przyczynami chorób nowotworowych::

mają duże odzwierciedlenie choćby do raka płuc. Palenie tytoniu koreluje dość mocno z rakiem płuc, krtani a ryzyko zachorowania jest 124 razy większe u osób palących niż u osób niepalących.

Prowadzenie regularnych wizyt u urologa i wykonywanie kontrolnych badań laboratoryjnych oznaczając wskaźnik PSA (Prostate Specific Antigen) czyli swoisty antygen sterczowy. O zlecenie badań możesz poprosić swojego urologa, możesz również skonsultować niepokojące Cię objawy w konsultacjach online Tele przychodnia Badania.pl. Lekarze korzystający z platformy do zlecania badań laboratoryjnych Badania.pl, mogą również wysyłać skierowanie na badania za pomocą SMS, które każdy pacjent zrealizują w punktach Diagnostyki w całej Polsce.

Jak widać jest wiele sposobów i możliwości kontroli własnego stanu zdrowia, unikając powikłań i rozwoju chorób nowotworowych oraz żmudnego i wykańczającego leczenia onkologicznego czy hematologicznego. Tym bardziej w czasie ciągle trwającej epidemii spowodowanej koronawirusem, niektóre działania chirurgii onkologicznej są przekładane w czasie. Ma to związek z prowadzeniem wielu procedur onkologicznych w szpitalach wielospecjalistycznych, które często były przemianowane na oddziały covidowe.

Dla wielu osób w tym dniu, usłyszenie informacji po przebyciu leczenia – “bez zmian” oznaczające bez zmian nowotworowych jest wielką ulgą. Walka z nowotworem nie kończy się na zakończeniu chemioterapii, radioterapii czy operacji a toczy się już niemalże do końca życia.