Wróć do portalu

Blog

Blog / Dla Pacjenta

Różnice między rezonansem magnetycznym, a tomografem komputerowym – jak to jest?

7 stycznia 2022

Rezonans magnetyczny (skrótem MR lub MRI) oraz tomograf komputerowy (skrótem TK, KT lub CT) pomimo cech wspólnych, są różnymi badaniami, które wykonuje się w innych okolicznościach.

Obydwa badania obrazowe, dzięki zastosowanym technologiom, pozwalają uzyskać bardzo dokładny obraz struktur wewnętrznych ciała.

Wielu pacjentów myli tomograf komputerowy z rezonansem magnetycznym z uwagi na podobny przebieg badania oraz zbliżony wygląd aparatury. Niekiedy rozpatrują, które badanie powinni wykonać w swoim przypadku, jednak to lekarz decyduje o wyborze rodzaju badania biorąc pod uwagę rozpoznanie oraz inne czynniki zdrowotne pacjenta. 

Zatem z czego wynikają różnice pomiędzy tomografem komputerowym a rezonansem magnetycznym?

Przede wszystkim z zastosowanej technologii w urządzeniach, aby powstał obraz, w badaniu tomografem komputerowym wykorzystuje się wpływ promieniowania jonizującego (inaczej rentgenowskiego) na struktury wewnętrzne ciała. Dlatego też badanie można wykonać wyłącznie na podstawie wystawionego skierowania przez lekarza, co jest również uregulowane prawnie. Wynika to ze szkodliwości promieniowania rentgenowskiego na ludzki organizm, które może prowadzić do rozwoju nowotworów lub deformacji płodu w przypadku ciąży.

Badanie rezonansem magnetycznym charakteryzuje się wykorzystaniem fal radiowych o określonej częstotliwości w polu magnetycznym, które oddziałują na tkanki organizmu człowieka – jest to badanie bezpieczne. Badanie może być przeprowadzane z reguły z dnia na dzień. Jedynym ograniczeniem do wykonania rezonansu magnetycznego są wszelkiego rodzaju wszczepione metaliczne elementy w ludzkim ciele. Pole magnetyczne może negatywnie wpływać na działanie takich urządzeń, jak:

-rozrusznik serca,

-neurostymulator,

-pompa insulinowa

lub może prowadzić do uszkodzeń tkanek ciała w przypadku przemieszczenia niektórych implantów, odłamków metalicznych czy drobin w barwniku tatuażu. Przyczyną tego, jest działanie aparatu jak ogromny magnes. Z tego powodu przed rozpoczęciem badania rezonansem magnetycznym należy poinformować personel medyczny o jakichkolwiek wszczepionych elementach. Należy również zdjąć i zostawić poza pomieszczeniem, w którym odbywa się badanie wszelką biżuterię, okulary, zegarek, telefon, klucze, pasek. Pacjent powinien być ubrany w gładkie ubranie, bez metalowych guzików, sprzączek czy zamków. W przeciwieństwie do badania tomografem komputerowym, przed którym należy usunąć wyżej wymienione elementy jedynie z okolicy badanej.

Jakie podobieństwa zauważy pacjent?

Podobieństwo wynika z samego przebiegu procesu badania. W trakcie trwania badania rezonansem magnetycznym, jak i tomografem komputerowym pacjent musi leżeć nieruchomo na stole diagnostycznym. Stół przesuwa się z pacjentem w stronę okrągłej aparatury. Pozostanie w bezruchu jest istotne, inaczej obrazy mogą wyjść poruszone, a badanie nie będzie możliwe do odczytu przez radiologa. W pomieszczeniu, w którym odbywa się badanie, może znajdować się wyłącznie pacjent (poza wyjątkowymi sytuacjami). Osoba przeprowadzająca badanie, zazwyczaj obserwuje pacjenta z osobnego pomieszczenia za szybą i komunikuje się z nim za pomocą systemu nagłośnienia. Badany najczęściej może usłyszeć komunikaty „poproszę pacjenta o wstrzymanie oddechu” lub „proszę się nie ruszać”. Obydwa badania są całkowicie bezbolesne i na tym podobieństwa się kończą. 

Różnice między MR i KT w odczuciach pacjentów

Pacjent skierowany na rezonans magnetyczny będzie musiał leżeć na stole diagnostycznym średnio od 20 do 90 minut, natomiast wykonując tomografię komputerową zazwyczaj od kilku do 25 minut. Badanie tomografem komputerowym odbywa się bezgłośnie. Aparat wykonuję serię, zazwyczaj kilkuset, prześwietleń rentgenowskich. Podczas trwania badania MR słychać głośne dźwięki rytmicznego stukotania, co jest efektem działania aparatury, wytwarzania fal radiowych i pola magnetycznego. Co ważne, w szczególności dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię, aby wykonać badanie rezonansem magnetycznym pacjent musi wjechać na stole diagnostycznym do środka „tunelu”. Aparat jest otwarty z jednej i z drugiej strony, którego średnica zazwyczaj wynosi 60 cm. Niektóre pracownie dysponują większymi aparatami, np. o średnicy 70 cm, lub w tzw. systemie otwartym. Aparat otwarty charakteryzuje się nieco inną budową, przyjmuję kształt litery C, zapewnia przebywanie pacjenta w półotwartej przestrzeni podnosząc komfort badania. 

W pewnych sytuacjach, np. u osób z klaustrofobią, dzieci lub osób cierpiących na chorobę Parkinsona, przed badaniem należy zastosować środki uspokajające lub sedację pacjenta, czyli poddać go znieczuleniu ogólnemu.

Z zasady badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem droższym od badania tomografem komputerowym. Należy jednak wziąć pod uwagę wzrost kosztu obydwu badań, gdy zajdzie konieczność podania środka kontrastującego, o czym decyduje lekarz kierujący lub radiolog obecny podczas badania. Środek ten jest substancją chemiczną poprawiającą widoczność niektórych struktur ciała, którego składnikiem jest jod w przypadku tomografii i gadolin w przypadku rezonansu. Obydwie substancje mogą wywołać reakcję alergiczną, jednak ryzyko jej wystąpienia jest znacznie niższe wykonując rezonans magnetyczny. Wobec tego pacjenci muszą być odpowiednio przygotowani na taką ewentualność – w tym celu należy posiadać aktualny wynik poziomu kreatyniny z krwi (w zależności od zasad pracowni wynik ten nie może być starszy niż 7-30 dni) oraz pozostawać na czczo, zazwyczaj 6 godzin przed badaniem.

Kiedy wybrać rezonans a kiedy tomografie

Nie każdy może mieć wykonany rezonans magnetyczny i tomografię komputerową – tak jak wyżej zostało wspomniane, u osób z rozrusznikiem serca bądź neurostymulatorem można przeprowadzić tylko tomografię komputerową. Również za pomocą tomografu komputerowego diagnozuje się pacjentów po wypadkach i w stanach nagłych z uwagi na szybkość jego wykonania. Badanie tomografem komputerowym swoim zakresem obejmuje praktycznie wszystkie okolice anatomiczne ciała, jednak zazwyczaj jest wykorzystywane w diagnostyce układu kostno-stawowego, centralnego układu nerwowego, narządów i struktur klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy.

Rezonans magnetyczny bardzo często wykorzystuje się jako uzupełnienie wyniku badania tomografem komputerowym, jednak w niektórych sytuacjach jest badaniem pierwszego wyboru. W przypadku kobiet w ciąży (po 1 trymestrze), gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia diagnostyki dzieci należy wybrać MR. Powodem jest narażenie młodego organizmu na promieniowanie jonizujące wykorzystywane w TK. Także w przypadku niektórych struktur wewnątrz ciała, np. oceny mięśni, więzadeł, szpiku kostnego z rezonans magnetyczny radzi sobie dużo lepiej.

CHCESZ UMÓWIĆ BADANIE ZAJRZYJ NA

https://badania.pl/badania-obrazowe LUB

Zadzwoń do nas+48 570 364 500

CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA
(czynny od Pn. – Pt. 08:00 – 16:00)