Wróć do portalu

Blog

Blog / Dla Pacjenta

Rak prostaty

29 września 2021

Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Liczba rocznie wykrywanych przypadków w kraju sięga blisko 19 000 pacjentów. 

Objawy jakie pojawiają się i mogą być wskazaniem do sprawdzenia gruczołu krokowego u specjalisty – urologa to częste oddawanie moczu, pojawiające się ślady krwi w moczu lub spermie, osłabiony strumień moczu czy częste wizyty w toalecie w nocy. Przytoczone powyższe objawy nie pojawiają się jednocześnie i z dużym nasileniem lecz mogą postępować z czasem. Dlatego mężczyźni u których występują niepokojące zmiany, powinni zadbać o sprawdzenie swojego stanu zdrowia wybierając się do lekarza i wykonywać profilaktyczne badania.
Rak prostaty związany jest bezpośrednio z wiekiem, najczęściej choroba dotyka mężczyzn po 60 roku życia. Innymi czynnikami ryzyka zwiększającymi procentowo możliwość zachorowania na raka gruczołu krokowego są:

należy pamiętać, że posiadanie takiego czy innego czynnika zwiększającego ryzyko zachorowania lub nawet kilka z nich nie jest gwarancją raka prostaty.

W diagnostyce raka prostaty pierwszym krokiem podejmowanym przez lekarzy jest wykonanie badania przezodbytniczego, USG prostaty oraz badanie krwi tzw. PSA (oznaczenie swoistego antygenu gruczołu krokowego). W momencie gdy któryś z tych wskaźników wykracza poza normę i budzi podejrzenie, należałoby wykonać biopsję fuzyjna prostaty. 

Istnieje również metoda poszerzając diagnostykę polegająca na wykonaniu badania rezonansu magnetycznego prostaty oraz nowoczesna forma tzw. Badanie 4K. Wykonanie badania4K daje możliwość uprzedzenia raka i wykrycia nawet z 20 letnim wyprzedzeniem informacji o chorobie. To badanie krwi dzięki, któremu możemy oszacować ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty. Nowe możliwości i innowacyjna metoda w diagnostyce laboratoryjnej, dzięki której możemy nawet pominąć biopsję grubo igłową.