Wróć do portalu

Blog

Blog / Dla Pacjenta

Rak piersi

11 października 2021

Rak piersi to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych u kobiet.

Rocznie ok. 20 000 Pań w naszym kraju dowiaduję się o wykryciu zmian nowotworowych w piersiach. Ponad 50 % nowotworów piersi wykrywanych jest po 50 roku życia.

Objawy w pierwszym etapie są wręcz znikome, wszystkie kolejne odczucia  zależne są od stopnia zaawansowania choroby. Często pierwszym momentem wykrycia pewnych zmian i nabrania podejrzeń jest przypadek np. podczas kąpieli, podczas badań profilaktycznych czy kontrolnej wizyty u ginekologa. Wykrycie twardego guzka, bo o takich zmianach mowa to pierwszy z objawów jaki można dostrzec. Zaleca się kobietą przynajmniej raz w miesiącu wykonać samodzielnie badanie palpacyjne piersi. Im wcześniejsze wykrycie takich zmian i szybsze podjęcie dalszej diagnostyki tym większa szansa na całkowite wyleczenie 

W późniejszych stanach rozwoju choroby, niekiedy piersi mogą zmieniać kształt, może również pojawić się wyciek z brodawki sutkowej. Marszczenie skóry piersi, ból piersi lub usytuowany w okolicach piersi czy owrzodzenie skóry piersi i brodawki to kolejne objawy.

Czynnikami ryzyka jest przede wszystkim płeć jednak to duża część zachorowań na raka piersi dotyczy kobiet. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest wiek. Ponad 50 % przypadków wykrywa się w przedziale wiekowym 50-69 lat dlatego wtedy należy podjąć wzmożone działania profilaktyczne, tak by wykluczyć jakiekolwiek zmiany. Innym obciążającym czynnikiem mogą być czynniki genetyczne i hormonalne oraz wcześniejsze przypadki nowotworów piersi w rodzinie.