Wróć do portalu

Blog

Blog / Dla Pacjenta

Diagnostyka raka piersi

27 października 2021

Jak wygląda diagnostyka w kierunku raka piersi, by potwierdzić lub wykluczyć zmiany nowotworowe.

Pomocną mogą być badania profilaktyczne, na które powinny się zgłaszać Panie po 50 roku życia. Wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych daje dużą szansę na podjęcie leczenia i poradzeniem sobie z tą chorobą.

Pierwsze z badań jakie możemy wykonać, także w warunkach domowych w celu sprawdzenia czy zaszły jakieś zmiany, to tzw. samobadanie -palpacyjne. 

Kolejne najczęściej stosowane badanie, o którym się słyszy to badanie mammograficzne piersi. Badanie wykonywane w dwóch ujęciach piersi (górno- dolna i skośna). Samo badanie może wykryć już małe ogniska rakowe. Zdjęcia z badania trafiają zazwyczaj w ręce dwóch radiologów, tak by zmniejszyć ryzyko pomyłki przy interpretacji. Badania mammograficzne jest refundowane przez NFZ dla Pań po 50 roku życia raz na dwa lata.

Badanie USG, to badanie uzupełniające badanie mammograficzne, często stosowane do dalszej diagnostyki po wykryciu zmian. Badanie również sprawdza się u osób młodszych, aktywnych hormonalnie. Ultrasonografia pozwala również na rozróżnienie zmian oraz precyzyjne określenia wielkości tych zmian w piersiach. Wynik i ocena jego może zależeć często od jakości sprzętu, rozdzielczości aparatu oraz doświadczenia badającego. Problemem w ocenie mogą być też bardzo duże piersi.

Badania cienko i gruboigłowe przez długi czas były podstawowym badaniem diagnostycznym. Postęp w nauce przyczynił się do poszerzenia narzędzi diagnostycznych. Biopsja gruboigłowa dawała więcej możliwości niż biopsja cienkoigłowa w możliwości oceny nie tylko komórek ale również tkanki nowotworowej, tkanki która jest podstawą oceny złośliwości nowotworu.

Badanie rezonansem magnetycznym może  posłużyć z uwagi na swoją wysoką czułość i możliwość diagnozowania bardzo wczesnych zmian,  jako badania przesiewowe. Szczególnie  w grupie kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. U osób z mutacją rodzinną lub wynikająca z wcześniej przebytych nowotworów i odbytej radioterapii -naświetlania okolic klatki piersiowej.